UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wygodnie - znaczy pod ręką! Często kupując gotowy projekt domu, oprócz planowania wystroju salonu czy zastanawiania się nad rozplanowaniem sprzętów w wieszaki w garderobiekuchni, planujemy miejsca do przechowywania. Mimo, iż dom jednorodzinny daje większe pole do popisu niż mieszkanie w bloku i oferuje znacznie więcej potencjalnych ‘schowków’, musimy pamiętać, że przechowywanie to sztuka organizacji!

Wybierając gotowy projekt domu, wydaje się nam często, że gdy kupimy projekt z garderobą, spiżarnią i pomieszczeniem gospodarczym i jeszcze do tego ze strychem, to na pewno zmieszczą się tam nasze wszystkie rzeczy, których nie potrzebujemy  na co dzień. ‘Dokupując’ większą powierzchnię tylko pod kątem użytkowania jej w celu przechowywania, być może lokujemy w niej nasz budżet zupełnie niepotrzebnie. 

Jak zaoszczędzić czas?

Prawda jest taka, że na nic zdadzą się rozmaite schowki, jeśli nie powiążemy ich z miejscami, w których będziemy potem wykorzystywać przechowywane rzeczy. Co to oznacza? Jeżeli  pościel dla gości będziemy przechowywać w pralni zamiast w garderobie, przetwory w garażu zamiast w spiżarni, a narty wrzucimy głęboko na strych, obok kartonów z notatkami ze studiów sprzed 10 lat, w naszym domu zapanuje chaos, który ciężko będzie opanować. Dlatego tak, jak poświęcamy czas na staranne zaplanowanie salonu, kuchni czy łazienki, poświęćmy czas na zaplanowanie przechowywania. Da nam to spore czasowe oszczędności!

Jak zaplanować przechowywanie?
Przede wszystkim używajmy pomieszczeń zgodnie z ich przeznaczeniem!

Garderoba

Garderoba, to miejsce, w którym przechowujemy ubrania. Warto zaplanować ją w taki sposób, aby można było korzystać z niej sezonowo – ubrania letnie mogą być przenoszone na wyższe półki lub dalsze wieszaki w zimie i odwrotnie. Jeżeli w garderobie mamy miejsce przeznaczone na bieliźniarkę, trzymajmy tam całą pościel, z tym że pościel mniej używaną lub ‘gościnną’ na wyższych , mniej dostępnych półkach. Ciekawe projekty domów z garderobą znajdują się TUTAJ.

Współczesne łazienki wyposażone są w doskonałe systemy wentylacyjne, co minimalizuje wilgoć w tych pomieszczeniach. Dlatego warto pomyśleć o szafce na ręczniki zlokalizowanej właśnie w łazience. Wtedy nawet jeżeli  zapomnimy wyposażyć gościa w ręcznik, może on bez trudu obsłużyć się sam.

Garaż

Sprzęty ogrodnicze trzymajmy w garażu. Pracując w ogrodzie łatwo możemy ‘nanosić’ brudu do domu, szczególnie jeżeli trzymamy sprzęty we wiatrołapie czy kotłowni. Jeżeli przypadkowo ubrudzimy podłogę w garażu, wystarczy zamieść ją na zakończenie prac, a brudne kalosze zostawić przez wejściem do domu. Ciekawe projekty domów z garażem znajdują się TUTAJ.

Ogólnie garaż jest jednym z najbardziej praktycznych powierzchni do przechowywania różnego rodzaju sprzętów.  W miarę uniwersalny musi mieć co najmniej 2,7 m szerokości i 5,5 m długości.  Jeśli do tych wartości doliczymy 1-1,5 m na przestrzeń magazynową, problem z przechowywaniem mamy przynajmniej częściowo rozwiązany. Można w nim przechowywać większość rzeczy odpornych na zmiany temperatury oraz o dużych gabarytach, jak np. walizki, rowery, sprzęt ogrodniczy, narty, ozdoby świąteczne itd.

Spiżarnia

Jeżeli decydujemy się na zakup projektu domu ze spiżarnią, pamiętajmy, aby wyposażyć ją w system półek przeznaczonych do przechowywania słoików, butelek i innych opakowań, w szczególności zgrzewek wody lub skrzynek owoców. Możemy tez zainwestować w różnego rodzaju systemy do przechowywania, co bardzo ułatwi nam magazynowanie i kontrolę nad przydatnością produktów do spożycia, dzięki np. specjalnym miejscom na oznakowanie regałów.

W przypadku spiżarni, idealnym rozwiązaniem byłoby także zlokalizowanie wejścia do niej nieopodal wejścia do garażu, aby przywożąc zakupy, można je było łatwo i szybko wypakować. Ciekawe projekty domów ze spiżarnią znajduja sie TUTAJ.

Miejsce na schowki

Pamiętajmy także, że schowek nie musi od razu oznaczać całego pomieszczenia! W razie potrzeby, możemy zagospodarować wnękę, część jakiegoś większego pomieszczenia lub przedpokoju i zrobić tam kilka poręcznych półek ukrytych za prostymi drzwiami. Łatwiej również taką zabudowę uczynić neutralną estetycznie - niemal niewidoczną w wystroju.

Podsumowując, niezależnie od tego, czy szukamy projektu domu z garderobą, projektu domu ze spiżarnią czy też projektu domu z garażem, miejsce do przechowywania trzeba wybrać zawczasu - przed ostateczną decyzją o projekcie. Wyodrębnienie wygodnych schowków i pomieszczeń pomocniczych jeszcze na etapie projektu będzie znacznie mniej  i kłopotliwe niż późniejsze, doraźne ratowanie sytuacji zakupami kolejnych szaf i szafeczek.

Na przechowywanie można wykorzystać każde cofnięcie w murze, każdą wnękę wynikającą z konstrukcji budynku. Rozmaite, wbudowane w ścianę szafy i schowki są niemal obowiązkowym elementem współczesnych minimalistycznych wnętrz, w których eleganckie, ale nieliczne meble ustawia się w układzie pejzażowym, z dala od ścian, na tle dużych przeszkleń. Zabudowanie kącików pozwala uporządkować linię ścian i jest znacznie tańszym i mniej kłopotliwym rozwiązaniem niż zakup drogich, dopasowanych do wystroju domu mebli. Zagospodarowanie wnęk, oprócz tego że odciąża przestrzeń domu od nadmiaru rzeczy pozostawionych na widoku, jest też znacznie tańsze niż zakup eleganckiej szafy. Łatwiej również taką zabudowę uczynić neutralną estetycznie - niemal niewidoczną w wystroju.

Najlepsze gotowe projekty domów tylko na Planz.pl. Gwarantujemy gratis dodatki niezbędne dla każdego Inwestora!

Our website is protected by DMC Firewall!