UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Mimo, iż decydując się na dom jednorodzinny, liczymy na dużo większą powierzchnię niż powierzchnia standardowego mieszkania, to jednak często okazuje się, że nasz budżet niekoniecznie jest w stanie udźwignąć duże metraże. Ponadto, w domach jednorodzinnych, w powierzchnię użytkową wliczamy pomieszczenia gospodarcze, kotłownię, dodatkowe schowki i spiżarnie, które w końcowym rozrachunku ‘kradną’ nam całkiem sporo metrów. Jak optycznie powiększyć salon, w którym z pewnością będziemy spędzać najwięcej czasu?salon meble kolor

Istnieje kilka prostych trików, dzięki czemu nasz średniej wielkości salon zyska optyczne powiększenie.

Okna
Zacznijmy od elementu doświetlenia. Z założeń zawartych w projektach domów, jego umiejscowienie na działce zakłada ekspozycje południowo-zachodnią od strony salonu. Oznacza to, że nasza część wspólna jest – przynajmniej w założeniu – bardzo dobrze doświetlona. Wpadające światło daje efekt jasności i ‘rozmycia’, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się przyjemne i przestronne. Aby utrzymać ten efekt, zrezygnujmy z masywnych firanek i zasłon. Jeżeli mamy taka możliwość – brak sąsiadów – zrezygnujmy w ogóle z zasłaniania okien! Postawmy na rolety lub lekkie zasłony, dzięki którym będziemy mogli ochronić naszą prywatność po zmroku, wpuszczając światło dzienne w ciągu dnia.

Pastelowe, jasne kolory
Pomalujmy ściany w salonie na biało, lub kolorami w jasnych, pastelowych tonacjach. Białe ściany są uniwersalne, pasują do każdego wnętrza i każdego stylu. Jeżeli zależy nam kolorach, musimy pamiętać, że im ciemniejsze, tym bardziej zmniejszają optycznie pomieszczenie. Bardzo ciemne dają efekt ‘pudełka’ zamykając przestrzeń. Jeżeli bardzo zależy nam na wprowadzeniu jakiegoś kolorowego, ciemniejszego elementu do wnętrza, możemy wprowadzić jedną ścianę w intensywnym kolorze. Pamiętajmy jednak, że nawet ten pojedynczy zabieg spowoduje optyczne zmniejszenie powierzchni.

Składane meble
Zamiast masywnego dębowego stołu na 12 osób i wielkiego masywnego narożnika, poszukajmy mebli modułowych, składanych. Na co dzień możemy używać złożonego stołu, aby rozłożyć go przy okazji wizyty gości czy uroczystości rodzinnej. Zainwestujmy w dodatkowe składane krzesła, które możemy komfortowo przechowywać w schowku. To samo dotyczy kanap i foteli. Zamiast wielkiego narożnika, pomyślmy o kanapie lekkiej konstrukcji w komplecie z dodatkową sofą 2-osobową i fotelem do kompletu. Rozłożenie ciężaru na kilka odrębnych mebli nada miejscu do wypoczynku dużo lekkości. Kolejny element to meble stojące pod ścianami. Znowu – im masywniejsze, ciemniejsze, bardziej rzucające się w oczy, tym bardziej ‘zabierają’ miejsce w salonie.

Lustra
Jeden z najstarszych trików optycznego powiększenia pomieszczenia to oczywiście lustra. Nie musisz od razu tworzyć lustrzanej ściany, ale wkomponowanie lustrzanych elementów nada lekkości i przestronności.

Wzory, ozdoby, obrazy
Ważnym elementem, z którym łatwo jest przesadzić są wszelkie dodatki. Zawieszenie na ścianie portretów wszystkich członków rodziny od pradziadków do wnuków na pewno stanowi wartość sentymentalną. Jeżeli jednak zależy Ci na przestrzeni, zainwestuj w kolaż ze zdjęć i lekka ramkę. To samo odnosi się do wyrazistych ozdób i wzorów. Jeżeli jesteś kolekcjonerem ozdobnych wazonów nie obstawiaj nimi wszystkich sprzętów, tylko wyeksponuj w prostej witrynie. Lubisz wzory? Pamiętaj, że mogą przytłaczać! Zdecyduj się na jeden motyw i trzymaj się go. Kilka poduszek w wyrazistą kratę wystarczy. Obrus, narzuta i zasłony w ten deseń są zupełnie zbędne.

Podłoga
Bardzo ważnym elementem, od którego zależy postrzeganie przestrzeni naszego salonu, jest podłoga. Podobnie jak przy poprzednich elementach, nie może być ciężka, ciemna i masywna. Mozaiki, różne kolory, bardzo ciemne drewno będą dominować i przyciągać uwagę. Najlepszym wyborem są jasne deski lub panele, które staną się eleganckim wykończeniem a nie przytłaczającym ograniczeniem.

Niezależnie od tego, czy w naszym wymarzonym domu salon będzie miał sto czy dwadzieścia metrów, najważniejsze, abyśmy czuli się w nim dobrze. Dlatego zachęcam do inspiracji naszymi propozycjami i realizacji własnych marzeń! Zapraszamy do poszukiwania projektów z małym, dużym i średnim salonem na www.planz.pl

W tym miesiącu polecamy projekty pracowni Domplan

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd